Manyetik Karıştırıcı Bakımı

Manyetik Karıştırıcı Bakımı ; Geniş dairesel tablası üzerine konabilen cam kaplar içindeki sıvıların oluşturulan manyetik alan etkisiyle karıştırılmasını ve tabla içindeki ısıtıcılar sayesinde ısıtılmasını sağlayan laboratuvar cihazıdır. Manyetik karıştırıcı cihazını anlayabilmek için şu örnek gösterilebilir: Bir bardak çayın içine atılan şeker, çay yeterince sıcaksa ve karıştırılırsa daha çabuk ve homojen olarak karışır.

Manyetik Karıştırıcı Bakımı

Geniş dairesel tablası üzerine konabilen cam kaplar içindeki sıvıların oluşturulan manyetik alan etkisiyle karıştırılmasını ve tabla içindeki ısıtıcılar sayesinde ısıtılmasını sağlayan laboratuvar cihazıdır. Manyetik karıştırıcı cihazını anlayabilmek için şu örnek gösterilebilir: Bir bardak çayın içine atılan şeker, çay yeterince sıcaksa ve karıştırılırsa daha çabuk ve homojen olarak karışır. Manyetik karıştırıcı cihazları da biyoloji ve kimya laboratuvarlarında çözelti hazırlamak için kullanılan bir cihazdır. Manyetik Karıştırıcı Bakımı cihazlar tıp, kimya, ilaç, gıda, boya, tekstil sektörlerinin kalite kontrol ve araştırma laboratuvarlarında cam kaplar içine konan sıvıları manyetik kuplajla karıştırma ve ısıtma işlemlerinde kullanılır. Cihazların hem ısıtıp hem karıştıran veya yalnızca karıştıran (ısıtıcısı olmayan) modelleri de mevcuttur. Bütün modellerde hız ayarı elektronik kademesiz olarak yapılır. Isıtıcı modellerinde ısı ayarı elektronik termostat ile gerçekleştirilir. Motor 1/5 oranında güç aktarımı ile karıştırıcı çubuğu (manyetik balığı) döndürür. Manyetik Karıştırıcı Bakımı bu sayede düşük devirlerde bile güçlü karıştırma yapılabilir. Sessiz, sarsıntısız çalışan, kullanımı basit olan cihazlardır.

En basit manyetik karıştırıcı için kullanacağımız malzemeler fan, 2 parça mıknatıs, adaptör ve devir kontrol devresidir. Videolarda nasıl yapıldığı gösterilmiştir. Fan üzerine yerleştirilen mıknatısın dönmesiyle üzerindeki mıknatısı tahrik ederek dönmesini sağlar. Fanın üzerine koyacağımız mıknatıs güçlü ise fanın kendi içerisindeki manyetik alanı bozarak devrinin düşmesine neden olabilir. Manyetik Karıştırıcı Bakımı bu etkiyi ortadan kaldırmak için mıknatısla fanın arasına manyetik yalıtkan koyulmalıdır.

Manyetik Karıştırıcı Cihazlarının Kurulacağı Ortam Şartları: Manyetik karıştırıcı cihazlar çok rahatlıkla taşınabilen cihazlardır. Manyetik Karıştırıcı Bakımı bu cihazlar laboratuvarlarda düz bir zemin üzerine yerleştirilmelidir. Sarsıntı ve düşmeye karşı önlem alınmalıdır. Kullanılır yüzey üzerinde cihazın çalışma sıcaklığından etkilenip cihaza zarar verebilecek maddelerin olmadığı kontrol edilmeli ve kullanıcının başka işler yapması hâlinde cihazı izleyebilme olanağı sağlanmalıdır. Cihaz elektriğe bağlanmadan önce hat kontrol edilmeli ve mutlaka topraklı bir 220 V prize fişi takılmalıdır.

Manyetik Karıştırıcı Bakımı demir bilyeler şeklindedir. Manyetik karıştırıcı içerisinde motorla birlikte dönen mıknatıs kafa, bu manyetik balıkların karışım içerisinde dönmesini sağlar. Ultra manyetik balıklar silindirik şekilli olup uçları yuvarlaktır. İç kısmındaki silindirik mıknatısın üzeri polimer ile kaplanarak üretilmiştir. Şekli nedeniyle kullanım alanı çok geniştir. Polimer kılıf +270 0C’ye kadar dayanıklıdır.