Dc Elektrik Motorları Bakımı

Dc Elektrik Motorları Bakımı , Bir DC motor, doğru akım kaynaktan beslenerek çalıştırılması için tasarlanan elektrik motorudur. Fırçalı DC motorların endüstri ve ev araçlarında kullanılmaya başlamasının üzerinden 100 yılı aşkın zaman geçmiştir. DC jeneratörlerle ilgili bilginiz varsa, muhtemelen DC motorlarla ilgili de her şeyi biliyorsunuzdur, çünkü ikisi hemen hemen aynı şeydir. DC jeneratörde mekanik işi elektrik üretmek için kullanırken, DC motorda elektrik enerjisini mekanik iş üretmek amacıyla kullanmaktayız. DC motor kullanımına örnek bulmak için uzaklara bakmaya hiç gerek yoktur. Evlerimizde kullanılan aspiratörler, yerden yukarıya su taşımak amacıyla kullanılan pompalar gibi birçok örnek bulmak oldukça kolaydır. Özetle etrafınızda dönen herhangi bir aletin içinde bir DC motor bulunmaktadır. DC motorlar, yapmasını istediğimiz işe göre değişik boyutlarda olabilirler. Eğer bir oyuncak araba yapmak istiyorsanız tekerlekler için küçük motorlar kullanabilirsiniz. Ancak kamyonları taşıyabilecek bir asansörde ya da endüstriyel uygulamalarda kullanmak için alacağınız DC motor çok büyük boyutlarda olacaktır.

Dc Elektrik Motorları Bakımı için; öncelikle motorlarının enerjisini keserek işe başlanmalı. Motorlarda en çok rulman arızası meydana gelir (tabi ki sargıların sağlamsa) motorun kapak ve gövde kısmı görülebilecek şekilde işaretlenmeli ve statoru ve rotoru ayırılmalıdır. Rulmanları elle ve gözle kontrol edilerek sızdırmazlık keçelerini kontrol edilmeli. Gevşeme varsa yenisi ile değiştirilmeli. Rulmanlar içinse herhangi bir sıkışma ya da yerinden yukarı aşağı oynama varsa milde sorun var demektir. Ayrıca rotorda renk değişimi varsa (mora yakın renk) motorun aşırı ısınıyor demektir. DC motorlarda ek olarak fırça kontrolü rotor sargılarının kontrolü ve temizliğine de dikkat edilmeli.

DC motorlarda motorun hareketli kısmı olan rotor sargılarına gerilim uygulanması için kullanılan ara bağlantı elemanına fırça, fırçaların temas ettiği rotorun bölümüne ise kolektör veya komütatör denir. Dc Elektrik Motorları Bakımı fırçaları bakır alaşımlardan yapılabildiği gibi genellikle karbon alaşımlardan yapılmaktadır.  Bu nedenle DC motor fırçalarına kömür de denmektedir.

DC motorlarda statorda oluşan manyetik alanın içeresinde kalan rotor sargılarına uygulanan gerilim sargı iletkeni üzerinde akım akmasına neden olur. Dc Elektrik Motorları Bakımı manyetik alan içerisinde bulunan, üzerinden akım geçen iletkene ise bir kuvvet uygulanır. Uygulanan bu kuvvet ile iletken yani rotor hareket eder. Rotorun bu sürekli hareketinin hiç durmadan devam etmesi için rotora uygulanan gerilimin de kesintiye uğramaması gerekir. Dc Elektrik Motorları Bakımı bu kesintisiz gerilim kullanılan fırçalarla sağlanır. Aşağıda fırça ve kolektörün temel görünüşü yer almaktadır. Yukarıda görüldüğü gibi fırçalar kolektöre temas etmekte ve kolektörle beraber rotor dönmektedir. Pratikte fırçalar bir yayla bastırılarak kolektörle teması sağlanır. Aşağıdaki resimde ise gerçek bir kolektör ve fırça yapısı görülebilir. DC motorlarda kullanılan fırça ve kolektör sistemleri bu motorların en çok sorun çıkaran bölümleridir diyebiliriz. Kullanılan fırçanın sertliğinin, fırçaları bastıran yayların sertliğinin motorun ömrü açısından önemi fazladır. Eğer fırçaların yapısı çok sert olursa ve fırçaları bastıran yaylar da çok sert ise kolektör zamanla aşınabilir ve kolektör üzerinde deformasyonlar meydana gelebilir.

Dc Elektrik Motorları Bakımı kullanılan DC motorların belirli periyotlarda bakımları yapılmalı, bu bakımlar sırasında fırça ve kolektörleri kontrol edilmelidir. Fırça boyları çok fazla kısalmışsa fırçalar değiştirilmeli, kolektör üzerinde deformasyonlar varsa ince zımpara ile giderilmelidir.  Ayrıca fırçaların kolektöre sürtünmesinden kaynaklanan fırça tozları da temizlenmelidir.